Dzień Patrona Szkoły czyli święto nauki nawet w roku pandemii

21 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Bobowej Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele parafialnym. Mszę św. celebrował katechizujący w naszej szkole ks. proboszcz dr Marian Chełmecki.

Druga część uroczystości odbywała się na hali sportowej przy naszej szkole. Na hali sportowej w odświętnych strojach zgromadzili się uczniowie klas 4-8 wraz ze swoimi nauczycielami. Rodzice i uczniowie klas młodszych nie brali udziału w uroczystości ze względu na panujące w tym roku pandemiczne obostrzenia.

Uroczystość w szkole rozpoczęła się od poświęcenia przez ks. proboszcza nowej pracowni informatycznej i symbolicznego przecięcia wstęgi przez zaproszonych gości.

Po ceremonii poświęcenia chór szkolny pod przewodnictwem Patrycji Kruczek odśpiewał  dwa hymny: państwowy i szkolny, a dyrektor szkoły powitał przybyłych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała, Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, Radny Powiatu Gorlickiego Krzysztof Flądro, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Sekretarz Gminy Zdzisława Iwaniec, Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Molendowicz, Radni Gminy Bobowa, Proboszcz Parafii Bobowa ks. Marian Chełmecki, dyrektorzy szkół ościennych, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z byłym dyrektorem szkoły Janem Potoczkiem, Przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Turska. Co roku zapraszamy na to święto gościa specjalnego, wybitnego absolwenta naszej szkoły, który odniósł sukces w dziedzinie nauki. W tym roku gościem honorowym była dr hab. prof. UP w dziedzinie biologii Elżbieta Rudolphi – Szydło, która przybyła na uroczystość wraz z małżonkiem.

Aby uczcić pamięć  Stanisława Staszica – wielkiego Polaka i Patrona Szkoły, uczniowie kl. 7c zaprezentowali inscenizację pt. „Listy do Stanisława Staszica”. Publiczność oglądała  zdalną lekcję języka polskiego na platformie classroom, podczas której uczniowie klasy 7c pisali i odczytywali swoje wypracowanie, mianowicie list do Patrona Szkoły. W listach dzielili się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami na temat otaczającej nas rzeczywistości. W większości były to autentyczne prace domowe uczniów jeszcze z czasu nauki zdalnej zadane przez polonistkę Małgorzatę Molendowicz. W rolę Staszica, który odbierał pocztę „z przyszłości” wcielił się Radosław Kuk.

Kolejny punkt programu to wywiad z gościem honorowym, wybitną  absolwentką naszej szkoły dr hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Elżbietą Rudolphi – Szydło, która Szkołę Podstawową w Bobowej ukończyła w 1998 roku, a bobowskie liceum w 2002 roku. Bardzo szybko zrobiła karierę naukową w dziedzinie biologii – co podkreślił na wstępie dyrektor szkoły Adam Urbanek.

W wywiadzie absolwentka podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Bardzo dobrze zapamiętała swoją wychowawczynię ze Szkoły Podstawowej – Panią Barbarę Kowalską, obecną na uroczystości. Jej ulubionym przedmiotem w szkole była oczywiście biologia. Ciepło wypowiadała się o swojej charyzmatycznej nauczycielce biologii – Pani Teresie Pres. Radziła, aby się uczyć, aby pracować, aby się zmotywować, aby znaleźć dyscyplinę wewnętrzną i dążyć do wyznaczonego celu. A jeżeli wybierzemy coś, co nas interesuje, wtedy jest nam łatwiej osiągnąć ten cel. Do Bobowej ma duży sentyment. W porównaniu z Krakowem w Bobowej znajduje więcej zieleni, więcej spokoju, dużo znajomych twarzy. Tutaj ma rodzinę. Dostrzega pozytywne zmiany zachodzące w mieście Bobowa jak również w budynku szkoły, który odwiedza po 20 latach. W jej opinii z błędów uczymy się więcej niż z sukcesów. Podkreśliła, że każda porażka wyjdzie nam kiedyś na dobre, więc nie warto się załamywać, porażki trzeba przezwyciężać. Wywiad  z gościem honorowym przeprowadzili: dyrektor szkoły Adam Urbanek i uczennica kl. 7c Julia Kędzierska.

Po wywiadzie nadszedł czas, aby wręczyć imienne statuetki wyróżnionym uczniom w nauce i zachowaniu za I semestr roku szkolnego 2020/21 oraz olimpijczykom. Uczniom wyróżnionym w nauce statuetki wręczali zaproszeni goście, a olimpijczykom gość honorowy – dr hab. prof. UP Elżbieta Rudolphi – Szydło. Tegoroczni olimpijczycy to: Jakub Teper kl. 7c – etap rejonowy z biologii, Natalia Dulęba kl. 8a – etap rejonowy z języka polskiego, Zuzanna Prokop kl. 4a i Patryk Kruczek kl. 8a – etap rejonowy konkursu biblijnego. Z rąk gości nagrody odebrali również zwycięzcy szkolnych konkursów ekologicznych.

W międzyczasie zaproszeni goście składali gratulacje na ręce dyrekcji szkoły z okazji obchodzonego święta.

Ostatnie punkty programu to: wpis gościa honorowego do kroniki szkoły i spotkanie integracyjne w restauracji „Ostoja”.

 

Możesz również polubić…

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content