Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki  w 2001 r.

Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego  czytania i obcowania z książką. Czytanie na głos ma ogromne znaczenie miedzy innymi wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, rozwija poczucie humoru. Jest też wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu  dzieci z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami.

Dlatego też  w tym dniu do naszej szkoły przybyli specjalni  goście. Do udziału w tej akcji jako lektorów zaproszono: Panią Barbarę Kowalską – emerytowaną polonistkę, honorową obywatelkę gminy Bobowa, Pana Adama Urbanka – radnego powiatowego, byłego dyrektora szkoły, Pana Antoniego Durlaka – emerytowanego nauczyciela, Panią Renatę Witek  – przedstawicielkę Rady Rodziców, Panią Lidię Łaś – wicedyrektor szkoły, Pana Pawła Popardowskiego – nauczyciela wychowania fizycznego, Pana Grzegorza Szczepanka ­ – policjanta.

W pięknej scenerii i przy użyciu zestawu nagłośnieniowego uzyskanego z projektu  Laboratorium  Przyszłości zaproszeni goście wspólnie z uczniami naszej szkoły: Jakubem Górowskim, Janem Kruczkiem, Stanisławem Gąsiorem oraz Gabrielą  Chmielowską czytali fragmenty wybranych opowiadań z książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Uczniowie klas starszych po wysłuchaniu czytanych fragmentów dowiedzieli się, czym jest prawdziwa przyjaźń i co oznacza szacunek.  Klasy czwarte wysłuchały fragmentów powieści o przygodach niesfornego psa Elfa i jego właścicieli. Uczniowie klas trzecich poznali jednego z bohaterów książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”.

Głośne czytanie w przedszkolu i klasach młodszych prowadziły: Aleksandra Laska i Kinga Zięba z klasy 7a, które czytały fragmenty „Pamiętnika Czarnego Noska”, a wyjątkowa atmosfera sprzyjała poznaniu przygód sympatycznego pluszowego misia.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, nauczycielom i uczniom,  którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.

Zachęcamy do czytania przynajmniej 10 – 15 minut  dziennie.

Wszystkich czytelników naszej szkoły zapraszamy do biblioteki szkolnej.

                  Nauczyciele bibliotekarze

Możesz również polubić…

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content