Sprzęt w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości trafił do naszej szkoły

Szkoła Podstawowa w Bobowej w maju 2022 roku pozyskała sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, co poprzedzone było napisaniem wniosku. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest wsparcie samorządów w tworzeniu nowoczesnych szkół, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Głównym celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w kreowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała sprzęt zakupiony dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu przez organ prowadzący. Dzięki niemu nasi uczniowie będą uczyć się poprzez eksperymentowanie. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli został przekazany sprzęt o wartości ponad 130 000 złotych, w skład którego wchodzą:  

 • drukarka 3D wraz z akcesoriami oraz 43 kg filamentu,
 • mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
 • stacja lutownicza 2w1,
 • aparat fotograficzny z akcesoriami,
 • mikroport z akcesoriami,
 • zestaw lamp studyjnych z akcesoriami,
 • mikrofon kierunkowy,
 • gimbal,
 • system klocków konstrukcyjnych VEX IQ,
 • zestaw do nauki robotyki STEAM dla klas 0-3,
 • zestaw okularów do wirtualnej rzeczywistości (ClassVR) z akcesoriami,
 • urządzenie do skanowania trójwymiarowego przedmiotów (skaner 3D),
 • drukarka laserowa kolorowa,
 • sprzęt muzyczny i nagłośnieniowy. 

Uczniowie naszej szkoły dzięki nowemu wyposażeniu mogli zrealizować pierwsze projekty edukacyjne wykorzystujące, np. druk 3D. Ósmoklasiści samodzielnie zaprojektowali w programie Tinkercad modele, które następnie wydrukowali na drukarce 3D. Sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i fotograficzny był używany podczas uroczystości szkolnych takich jak: festyn szkolny, wycieczki klasowe, pożegnanie klas VIII oraz podczas komersu. Sprzęt muzyczny i nagłośnieniowy będzie wykorzystywany również w organizacji innych wydarzeń m.in apeli, prelekcji, zawodów sportowych oraz imprez środowiskowych. 

W nowym roku szkolnym nauczyciele, po ukończeniu stosownych szkoleń, będą wykorzystywać nowy sprzęt w codziennej dydaktyce. 

 

Możesz również polubić…

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content