Metodologia STEAM gwarancją sukcesu edukacyjnego

W dniach 8 i 9 grudnia 2022 r. nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bobowej uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN) w Krakowie oraz Firmę iSpot. Celem konferencji było przedstawienie praktycznego wykorzystania metody STEAM podczas zajęć z uczniami i z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości.

Jak podaje MCDN w Krakowie: Wykład otwierający oba wydarzenia wygłosiła dr hab. Marlena Plebańska, prof. UW – doradca MEiN, prekursor e-learningu, ekspert w dziedzinie e-edukacji i zarządzania wiedzą. Pani profesor zaprezentowała metodologię STEAM jako innowacyjne podejście do nauki oparte na technologii, inżynierii, sztuce i matematyce (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics). Taka forma nauki ma na celu wykorzystanie tkwiącego w człowieku potencjału w najbardziej efektywny sposób już od najmłodszych lat. Przedstawiciele firmy iSpot pokazali natomiast, w jaki sposób wykorzystać iPad jako pożyteczne narzędzie pracy w realizacji zajęć STEM-owych.

Pierwszego dnia konferencji, tj. 8 grudnia Pani Anna Marczyk i Pan Krzysztof Płaziński zaprezentowali lekcję przeprowadzoną metodą STEAM w naszej szkole podczas zajęć lekcyjnych z przedmiotów: geografia, matematyka oraz informatyka. W realizację zajęć włączyła się również Pani Bożena Kwarcińska – Śliwa, która jako fizyk pomagała w przygotowaniu i prezentacji lekcji. Tematem zajęć był Układ Słoneczny. Uczniowie klasy 6b na lekcjach geografii wykonali plakaty z elementami lapbooka o następującej tematyce: „Układ Słoneczny – jakie planety go budują?”, „Na czym polega ruch obrotowy Ziemi?”, „Księżyc – jedyny naturalny satelita Ziemi”, „Człowiek w przestrzeni kosmicznej” oraz „Kosmiczne ciekawostki”. Na lekcjach matematyki uczniowie klasy 6b wyszukiwali informacje na temat jednostek stosowanych w astronomii. Na zajęciach informatycznych projektowali i drukowali na drukarce 3D potrzebne do makiety etykiety z nazwami obiektów w Układzie Słonecznym. Z programu Laboratorium Przyszłości wykorzystane zostały również okulary VR, dzięki którym uczniowie przenieśli się w przestrzeń kosmiczną i zobaczyli planety „z bliska”, spacerowali po Księżycu, obserwowali Ziemię znajdując się na Księżycu oraz odwiedzili stację badawczą NASA. Ostatnim etapem prac uczniów było wykonanie makiety Układu Słonecznego. Uczniowie podczas tak prowadzonych zajęć wykazali się dużą aktywnością i zainteresowaniem tematem.

W drugim dniu konferencji, tj. 9 grudnia Pani Justyna Urbanek i Pani Barbara Potoczek zaprezentowały sposoby wykorzystania TIK w klasach zerowych. Prezentację prowadziła Justyna Urbanek – dotyczyła ona wykorzystywania w naszej szkole nowoczesnych narzędzi cyfrowych takich jak: roboty edukacyjne Photon Edu, tablice interaktywne, ekrany dotykowe.

Warto dodać, że Szkoła Podstawowa w Bobowej była jedyną szkołą z powiatu gorlickiego, która przedstawiła na konferencji sposoby pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technik cyfrowych w odniesieniu do metodologii STEAM. Oprócz nas w każdym dniu konferencji wykłady prowadziły jeszcze trzy placówki z innych powiatów.

A.M.

 

Możesz również polubić…

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content