Zwycięstwo i dwa wyróżnienia w wojewódzkim konkursie „Małopolska Marzanna”

Dnia 21 marca 2022 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Małgorzaty Molendowicz. wzięli udział w plenerowej imprezie „Pożegnanie zimy” w Kasztelu w Szymbarku. Podczas tej uroczystości laureatom konkursu „Małopolska Marzanna” wręczono dyplomy oraz nagrody.

Tematem konkursu było wykonanie kukły symbolizującej odchodzącą zimę, a wraz z nią przemijające nieszczęścia, choroby, zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym. Kukła kolorystyką stroju lub poszczególnymi jego elementami miała podkreślać swoją „małopolskość”.

Komisja konkursowa poddała ocenie 201 prac w dwóch kategoriach. W drugiej kategorii wzięło udział 18 placówek z terenu powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, krakowskiego, nowotarskiego – łącznie 120 prac.

Miło nam poinformować, że komisja przyznała jedno pierwsze miejsce i zdobyli je uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobowej: Maja Bara, Milena Wszołek, Jakub Kamyk z kl. V b (praca grupowa).

Ponadto zdobyliśmy dwa wyróżnienia: Gabriela Bogusz kl. VI b, Maria Włodarz kl. IV a.

Dodajmy, że uczniowie naszej szkoły wykonali 20 Marzann pod czujnym okiem Pani Magdaleny Bogusz, były to prace indywidualne i grupowe. W sumie ze Szkoły Podstawowej w Bobowej w konkursie uczestniczyło 38 uczniów.

Po wręczeniu nagród wszyscy w barwnym korowodzie z Marzannami udali się nad rzekę Ropę.

Na zakończenie imprezy uczniowie uczestniczyli w ognisku, poczęstunku i zabawie na terenie parku etnograficzno-edukacyjnego w skansenie.

Honorowy patronat nad konkursem „Małopolska Marzanna” sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Celem konkursu była edukacja dzieci i młodzieży szkolnej poprzez uczestnictwo w kultywowaniu regionalnych tradycji folklorystycznych, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej oraz zdolności manualnych, a także promocja kultury ludowej Województwa Małopolskiego.

Komisja serdecznie dziękuje uczestnikom i ich opiekunom za liczny i aktywny udział w konkursie. Podkreśla wysoki poziom artystyczny przedstawionych prac i wyraża zadowolenie z tak powszechnego zainteresowania tradycją. Komisja zaznacza, że po raz dwunasty konkurs „Małopolska Marzanna” miał zasięg wojewódzki i wzięły w nim czynny udział szkoły podstawowe oraz placówki kulturalno-oświatowe z pięciu powiatów Województwa Małopolskiego.

 

Możesz również polubić…

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content